Protez Diş

Protez Diş

Protez Dişin Amacı

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir. Kaybedilmiş dişlerin yerine yapılan protez dişler, günümüzde sıklıkla tercih edilen uygulamalardandır. Ağızda eksik olan dişler estetik açıdan olduğu kadar kişinin genel sağlığı açısından da büyük önem taşır. Protez dişin amacı, hastanın kaybolan fonksiyonlarının geri kazandırılmasıdır.

Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, işlevsel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmaktadır.

Protezlerle Sağlık Düzelir, Yaşam Kalitesi Yükselir

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Protez Çeşitleri

Dişlerin ağız içindeki işlevleri ve eksik dişin konumuna göre belirlenecek protez çeşidi ile diş eksikleri tamamlanıp ağızdaki ve çiğneme sağlığındaki deformasyonlar giderilmektedir.

Bazen kökü sağlam olan kalıcı dişler küçültülerek; üzeri kaplama kron ile kaplanır ve işlevsel, boyut ve şekil uyumu yakalamış bir forma getirilirken, bazen de kırılıp düşmüş ve yeri boş kalan dişlerin yerlerine çeşitli tekniklerle yapılan yapay dişler yerleştirilerek eksik veya işlevsiz dişler, protez diş yoluyla düzeltilmiş olur.

Diş protezlerinin günümüzde kullanılan 3 çeşidi mevcuttur:

* Sabit Protezler (Kron-Köprü Benzeri Yapıştırmalı Protezler)

* Hareketli Protezler (Total ya da Bölümlü Protezler)

* İmplant Üstü Protezler (Sabit veya Hareketli)

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek protez diş, protez çeşitleri ve protez fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN