Çocuk Diş Hekimliği - Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği - Pedodonti

Çocuk diş hekimliği olarak bilinen Pedodonti, çocuklukların süt ve kalıcı dişlerinde meydana gelebilecek her türlü çürük, travma veya kalıtımsal problemlerin tedavi edildiği, koruyucu diş hekimliğinin dalıdır.

Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş Hekimliği denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Pedodonti tedavileri pedodontistler veya bu konuda deneyimli diş hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Tedavi ve izleme sürecinde, çocukların ağız ve diş yapısının yanı sıra çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişme gibi konularda da rehberlik ve yönlendirme yapılır. Çocukların diş problemlerinin tedavi edilmesinin yanında ileride herhangi bir sorun yaşamamaları adına da koruyucu önlemlere ilişkin bilgilendirmede bulunulur ve gerektiğinde önlemler alınır.

Çocuk Diş Hekimliği Alanında Genelde Aşağıdaki Hizmetler Sunulmaktadır:

* Süt dişlerinde ve daimi dişlerinde yer alan diş çürüklerinin tedavileri,

* Diş çekimi,

* Fissür örtücü uygulamaları,

* Flor uygulamaları,

* Bruksizm tedavileri (Diş sıkma ve gıcırdatma),

* Ağız ve diş sağlığının devamlılığı için koruyucu diş hekimliği uygulamaları,

* Ağız, diş ve çenedeki travmaların acil müdahaleleri,

* Bebek, çocuk veya ergenlik döneminde oluşabilecek ağız hastalıklarının teşhis ve tedavileri.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek pedodonti tedavisi, çocuk çene, ağız ve diş hastalıkları, engelli çocuk diş tedavileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN