Ortodonti - Diş Teli

Ortodonti - Diş Teli

Ortodonti Nedir?

Halk arasında tel tedavisi olarak da bilinen ortodonti; dişlerdeki çapraşıklıkları veya aralıkları, dişlerdeki kapanış bozukluklarını, çeneler arasındaki uyumsuzlukları tedavi eden diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Ortodontik tedavinin sonucunda estetik, kozmetik iyileşmelerin yanında çiğneme fonksiyonlarında ve konuşmada da iyileşmeler görülmektedir.

Ortodontik Tedaviye Kimler İhtiyaç Duyar?

Dişlerinde veya çene yapısında bozukluk olması halinde çocuk, genç ve erişkin bireylerden oluşan her yaşta hasta kitlesi, ortodontik tedaviye ihtiyacı duyabilir.

Ortodontik Tedavi İçin En Uygun Zaman Nedir?

İlk ortodontik değerlendirmenin 6-7 yaşlarında yapılması gerekmektedir. Bu yaşlarda daimi dişler sürmeye başlamıştır. Erken tedavi sayesinde parmak emme, anormal yutkunma ve konuşma problemleri değerlendirilip tedavi edilebilmektedir.

Ortodontik tedavinin zamanı hastalığın tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tel tedavisi için daimi dişlerin sürmüş olması istenir.

Ancak çeneleri de ilgilendiren problemler varsa ergenlik öncesinde müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bireylerin erken yaşlardan itibaren bir ortodontistin kontrolünden geçmeleri erken teşhis için önemlidir.

Tedavi Yöntemleri

Metal Diş Teli

Ortodontik tedavide en çok kullanılan braket türü, metal braketlerdir. Ortodontik tedavinin en eski yöntemi olan, hızlı ve güvenilir sonuçlar veren metal braketler ile istenilen ortodontik sonuçlar en kısa sürede elde edilebilmektedir.

Estetik Diş Teli

Halk arasında şeffaf diş teli olarak da bilinen estetik braketler özellikle metal braketlerin görünüm dezavantajını ortadan kaldırmaktadır. Yetişkinlere ve ortodonti tedavisi için geç kaldığını düşünenlere önerilen estetik braketler, iş ve sosyal hayatının ortodonti tedavisinden etkilenmesini istemeyenler için tam bir kurtarıcıdır.

Şeffaf Plak Tedavisi

Metal braketlerin görünümünden rahatsız olanlar için şeffaf plak tedavisi en doğru tercih olacaktır. Şeffaf plaklar, istenildiği zaman çıkarılabilir ve daha sonra tekrar takılarak tedavinin aksamadan sürdürülmesini sağlar. Diş fırçalarken, yemek yerken, önemli bir toplantı öncesi ya da herhangi bir zamanda çıkarılabilen şeffaf plaklar her yaştan hastamız tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek ortodonti tedavisi, telsiz ortodonti tedavisi, lingual ortodonti, invisalign (şeffaf plak) tedavisi ve ortodonti tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN