Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi - Periodontoloji

Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi - Periodontoloji

Periodontal hastalıklar diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Sağlıklı diş eti açık pembe renkte, mat, diş ile birleştiği yerde bıçak sırtı gibi sonlanan, kurutularak çıplak göz ile bakıldığında yüzeyinde portakal kabuğunu andıran pütürler görülen bir dokudur. Sağlıklı diş eti, diş fırçalanırken kanamaz.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri

Diş eti hastalıkları nedeniyle çürüğü olmayan sağlam dişler bile kaybedilebilir. Bu nedenle diş çevresi dokuların (diş eti, kemik) sağlığının korunması da genel diş sağlığının korunması kadar önemlidir.

Diş etindeki kanamalar, dişetlerinde renk, şekil bozuklukları, dişetlerinde çekilme, sürekli ağız kokusu, ağızda kötü tat hissi, kırmızı, şiş ve hassas dişetleri, sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler, dişleri fırçalarken kanama, sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, dişlerin arasında meydana gelen aralık, diş eti hastalıklarının belirtileri arasındadır.

Diş Eti Hastalığının Tedavisi

Diş eti tedavisi olarak bilinen Periodontoloji, dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuların hem klinik hem de mikroskopik yapısını inceleyen diş hekimliği dalıdır. Aynı zamanda bu dokularda neden olan hastalıkları teşhis eder, tedavilerini uygular ve sonrasında elde edilen sağlığın devamlılığını sağlar.

Periodontal hastalıklar, uzman hekimlerce uygulanan doğru teşhis ve tedavilerle büyük bir ölçüde önlenebilir. Diş eti hastalıklarında erken teşhis önemlidir. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde öncelikli görev kişinin kendisine düşmektedir.

Günlük ağız bakımını doğru ve düzenli yapmalıdır. Dişlerin üzerindeki bakteriyel plak uzaklaştırılmalıdır. Diş eti hastalıkları bilinçsiz şekilde kullanılan antibiyotik veya vitamin ilaçlarıyla iyileşmez. Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmeli, kontrol ve tedavi uyarıları dikkate alınmalıdır.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek diş eti hastalıkları ve periodontal tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN