Kanal Tedavisi - Endodonti

Kanal Tedavisi - Endodonti

Kanal Tedavisi İşlemi Nedir?

Kanal tedavisi, dişlerde problem yaratan ağrı, apse ve kist oluşumuna sebep olan iltihaplı veya ölü diş pulpası (dişin içindeki yumuşak tabaka), içinde bulunduğu kök kanallarından çıkartılması ve bu boşluğun sağlığa zararsız bir maddeyle tam olarak doldurulması işlemini kapsar.

Kanal Tedavisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Hasta bir dişte kanal tedavisi yapılmazsa, derin çürük ve çatlak dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği durumlarda diş canlılığını kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Meydana gelen bu boşlukta apse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zamanda kaybedilebilir.

Dişlerde özellikle gece ağrılar yaşanıyorsa, dişe vurulduğunda ağrı hissediliyorsa, dişin kök bölgesine bastırdığında gelişen ağrılar varsa, kanal tedavisine ihtiyaç duyuluyor olabilir.

Tedavi Sürecinde Ağrı Hissedilmez

Kanal tedavi aşamasında, gelişen anestezi teknikleri sayesinde ağrı hissedilmez. Tedavi yapılan diş ve onu çevreleyen kısım işlem sırasında tamamıyla uyuşmuş durumdadır. Anestezi altında tedavinin tamamlanması, hem hastanın son derece rahat ve ağrısız olarak tedavisini yaptırmasına, hem de diş hekiminin hasta tepki göstermeden işlemini çok daha başarılı ve kolay olarak gerçekleştirmesine olanak verir.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek kanal tedavisi ve kanal tedavisi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN