Porselen Lamina Diş Uygulaması

Porselen Lamina Diş Uygulaması

Estetik diş hekimliği başlığı altında porselen laminalar (yaprak porselen), kompozit laminalar, bonding uygulamaları, gülüş tasarımı, diş beyazlatma, inley-onley uygulamaları, diş yüzeylerinin düzeltilmesi gibi işlemler yapılabilmektedir.

Protetik diş tedavisi ise eksik olan diş veya dişlerin yerine o dişin fonksiyonunu ve estetiğini sağlayan yeni bir diş uygulanmasını sağlar. Bu tedaviler dişler üzerine yapıştırılan sabit kuron ve köprüleri ya da takıp çıkarılan hareketli protezleri içerebilir.

Dişlerin şekillerini ve renklerini kalıcı bir şekilde değiştirmek amacıyla kullanılan bir tekniktir. Kişinin beklentisine, diğer diş ve dişetleri ile dudak yapısına uyum sağlayabilen parlak, düzgün ve doğal gülüşlere sahip olmalarını sağlayan çok ince porselenlerdir.

Porselen lamina, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen yapraklardır (0,3,-0,7 mm). Işık geçirgenliği doğal dişi taklit eden laminalar, dişlerin şekil ve renklerini çok kısa sürede düzeltebilen en estetik tedavi şeklidir.

Laboratuvar ortamında hazırlanan laminalar diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

İnce yapılı porselen laminalar doğal diş minesine benzer, çünkü diş minesi gibi şeffaftır. Doğal diş üzerine ışık geldiğinde yansımaz, diş minesinden geçerek altındaki opak (ışık geçirmeyen) dentin dokusuna nüfuz eder.

Lamina da diş minesi gibi şeffaf olduğundan dişte parlak bir görünüm sağlar. Mat ve doğal olmayan görünüm engellenmiş olur.

Porselen Lamina Kimlere Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

* Porselen lamina diş şekillerini beğenmeyen kişilere yapılabilir.

* Ön bölgedeki ileri diş renkleşmeleri olan kişilere (ilaçların neden olduğu renklenmeler, ileri derecedeki sararmalar vs.) yapılabilir.

* Dişleri arasında aralıkları olan kişilere yapılabilir.

* Ön dişlerde büyük ve renkleşmiş dolguları olan kişilere uygulanabilir.

* Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde uygulanır.

* Bu uygulama diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen restorasyonlar yaptırmamış olan hastalara yapılabilir.

* Porselen lamina dişeti sağlığı iyi olan kişilere uygulanabilir. Diş eti sağlığı bozuk olan kişilere ise dişeti sağlığı kazandırıldıktan sonra yapılmalıdır.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek porselen laminate veneer uygulaması ve laminate fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN