Diş Beyazlatma - Estetik Diş

Diş Beyazlatma - Estetik Diş

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Diş beyazlatma (bleaching), çeşitli nedenlerden ötürü renk değiştirmiş dişler için ideal bir kozmetik çözümdür. Sigara, çay, kahve ve kola gibi asitli içeceklerin fazla tüketiminden, eski dolgu, protez ve kaplamalar, antibiyotik veya aşırı florid tüketiminden dolayı dişlerde lekelenmeler oluşmaktadır. Ağız hijyeni yeteri kadar önemsenmediğinde dişler kısa sürede doğal renginden uzaklaşmaktadır.

Beyazlatma İşlemine Hekimle Birlikte Karar Verilir

Dişlerin yüzeyinde oluşan lekeler ve renk bozulmaları, beyazlatma işlemiyle giderilerek dişe doğal bir beyazlık kazandırılır. Diş beyazlatma işlemi sağlıklı olan tüm dişlere uygulanabilir. Dişlere yapılacak diş ağartma işlemi için en doğru kararı diş hekimi verecektir. Diş hekimi muayenesi ile beyazlatma için dişlerin uygun olup olmadığına karar verilebilir ve yaklaşık olarak hangi beyazlığa gelebileceği hastaya örneklenerek gösterilebilir.

Herkesin diş rengi farklıdır.

Diş rengi, göz rengi ve saç rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin birbirine göre oranı dişin rengini belirler. Mine yüzeyi -gözle görülemeyen- geçirgen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dişin doğal rengi zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenerek değişebilir.

Beyazlatma İşleminin Yapılışı

Diş beyazlatma işleminde doktor önce dişetlerini ve çevre dokuları koruyucu silikon bir madde ile korumaya alır. Daha sonra ağartma jelini dişlerin yüzeyine yayıp jeli daha aktif hale getirmek için uygun bir ışık kaynağını kullanır. Bu tedavi işlemi zaman olarak farklılıklar gösterebilirken genellikle 15-20 dakikalık seanslar olarak tedavi süresi belirlenmektedir.

Beyazlatma işlemi sırasında çok az hassasiyet hissedilmesi normaldir. Hassasiyetin derecesine göre doktor işleme devam edip etmeyeceğine karar verir.

Beyazlatmadan Sonra Yapılmaması Gerekenler

Tedavi işlemi sonrasında bazı besin ve içeceklerden uzak durulması gerekecektir. Özellikle sigara, kahve, çay, kola, alkol ve doktorun belirteceği içecek ve besinlerin kısa bir süreliğine tüketilmemesi beyazlatmanın başarısı için çok önemlidir.

Beyazlatma sonrası edinilen daha beyaz diş rengi, yine hastanın ağız bakımı ve beslenme şekline göre belirli bir zaman sonra eski rengine dönmeye başlayacaktır.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek gülüş tasarımı, diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN