Bonding ve Kompozit Dolgu

Bonding  ve Kompozit Dolgu

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması, dişin rengini ya da şeklini değiştirmek, büyütmek ve dişler arasındaki küçük boşluklarını doldurmak amacı ile dişe uygulanan ek uygulamadır. Bu tedavide kullanılan ajanlar, doğal dişin yüzeyine tutturularak, şekil ve renk kusurlarını kolayca giderilebilmektedir. Bonding günümüzde en çok tercih edilen ve son aşama olarak uygulanan koruyucu diş hekimliği uygulamalarından biridir.

Amalgam Yerine Kompozit Dolgu

Genellikle diş kaybının en az yaşandığı kompozit dolgu, diş hekimliğinde sıkça başvurulan estetik ve beyaz dolgu olarak bilinen amalgam dolgularının yerini almış dolgu maddesidir. Genellikle çürük dişler, kırılan ya da tahribe uğramış dişler, diş aralarında oluşan boşluklar nedeni ile hem estetik hem de ağız sağlığı bakımından kompozit dolgu materyali kullanılır. Dişteki çürüklerden kaynaklanan işlevsel bozuklukları ya da dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak ve kırık-kısa dişlerin uzunluklarını eşitlemek gibi estetik tedavilerde de kullanılabilmesi nedeniyle oldukça yaygın olarak kullanılan bir dolgu maddesidir.

Kompozit dolgulardan önce kullanılan çeşitli metal karışımı olan amalgam dolguları, yapı itibariyle ne kadar sağlam olsa da, estetik anlamda hastaları pek mutlu eden bir tedavi değildi. Ayrıca kullanılan maddenin ağız içi oluşturduğu hoş olmayan tat ve içerdiği civanın zararları ile ilgili kaygılar nedeni ile yerini kompozit dolgulara bırakmaktadır.

Bonding dolgu kişiye özel uygulanır.

Hemen her yaşta uygulanabilen bonding yöntemi, diş yapılarındaki her türlü estetik kaygılarını gidermektedir. Bonding dolgu şeklinde yapılan tedavilerde diş şeklini beğenmeyenler için kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Bonding diş tedavisi, kısa sürede tamamlanan bir uygulama olduğu için diş kırıkları telafisi ya da boy uzatma taleplerinde diş hekimleri tarafından hastalarına önerilmektedir. Bonding dolgu yapılırken öncelikle rengi seçilerek diş yüzeyi pürüzlendirilir. Bonding diş uygulaması ile dolgunun dişe tutunabilmesi için dişe uyumlu bir materyal örtülür. Hazırlanan kompozit dişe uygulanır ve lazer ışığı ile materyal sertleştirilir. Yerleştirme tamamlandıktan sonra şekillendirme işlemi yapılır ve cilalama sonrası hasta günlük hayatına dönebilir.

Bonding Tedavisi Süresi ortalama 30-60 dakika sürmektedir. Uygulama, tedavi yöntemine, malzemenin kalitesine ve hekimin başarısına göre daha hızlı tamamlanabilir ve uzun yıllar kullanılabilir.

Dt. Şeyda Kızılırmak muayenehanesi ile iletişime geçerek estetik dolgu uygulamaları, inley dolgu, onley dolgu, kompozit dolgu ve bonding uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN